مسئول میز تخصصی گردشگری ادبی کشور و برگزاری رویدادهای علمی نمایشگاه بین‌المللی گردشگری پارس-شیراز گفت: میز تخصصی گردشگری ادبی در سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری پارس-شیراز برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی سیزدهمین نمایشگاه گردشگری پارس- شیراز و چهاردهمين نمایشگاه ملی صنایع دستی، امیر حسین حکمت‌نیا بیان کرد: حدود دو و نیم دهه از راه‌اندازی گردشگری خلاق در دنیا زمان می‌گذرد ویکی از ارکان گردشگری خلاق، گردشگری ادبی است که در ایران حدود یک دهه است که با محوریت بخش خصوصی فعال شده است.

مسول برگزاری رویدادهای علمی سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری پارس-شیراز افزود: اخیرا در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز میز ادبی گردشگری به مرکزیت شهر شیراز راه‌اندازی شده است.

حکمت‌نیا در توضیح بیشتر عنوان کرد: شهرهای زیادی در ایران داریم که ظرفیت‌های حرفه‌ا‌ی گردشگری ادبی دارند که به صورت بازار خام کمتر به آن پرداخته شده است.از جمله می‌توان یزد با وحشی بافقی و فرخی یزدی، کاشان‌ با محتشم کاشانی و سهراب سپهری، تهران با مشاهیر ادبی و خانه سیمین و جلال و نیما یوشیج، اصفهان با مقبره صائب تبریزی، خانه‌های تاریخی، خراسان رضوی با عطار و خیام، شهر شیراز با آوازه بلند تاریخی و…اشاره کرد.

 وی اضافه کرد: طی دو سال گذشته و در بحث محتوایی، سمینارهای مختلفی برگزار شد و فعالان ادبی و گردشگری را آموزش دادیم که بهره‌وری این موضوع را در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری پارس خواهیم دید تا گردشگری ادبی تا بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

مسئول میز تخصصی گردشگری ادبی کشور خاطرنشان کرد: در دی ماه امسال نیز به مناسبت برگزاری نمایشگاه پارس، میز تخصصی گردشگری ادبی اجرایی می‌شود و راهنمایان گردشگری ادبی حضور خواهند داشت.

به گفته حکمت‌نیا، حدود بیست مسیر سفر گردشگری ادبی در فارس مرتبط با داستان‌ها، روایت‌ها، خانه‌های تاریخی، معابر و…طراحی شده که در این نمایشگاه معرفی خواهد شد.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: بازار امروز گردشگری به سمت روایت محوری و حس و ادراک گردشگر پیش می‌رود و در این راستا گردشگری ادبی، گردشگری خوراک و … می‌تواند جذابیت و رغبتی مضاعف برای گردشگری پدید آورد.

مسئول برگزاری رویدادهای علمی گردشگری ادبی سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری پارس-شیراز ادامه داد: همچنین در یکسال اخیر به صورت مستمر تورهای گردشگری ادبی در شیراز اجرایی شده و در سایر شهرها هم مسیرها هدفمندسازی و در حال تعریف است.

حکمت‌نیا اضافه کرد: به دنبال چاپ کتاب گردشگری ادبی در فارس، کتاب ظرفیت‌های ادبی در یزد نیز به چاپ رسیده و این نشان از تمرکز جدی بر گردشگری ادبی دارد.

 این فعال گردشگری در خاتمه عنون کرد: امسال نمایشگاه گردشگری خارج از همه ظرفیت‌ها، با عطر غزل وظرفیت‌های مشاهیر ادبی زینت پیدا خواهد کرد و رنگ متفاوتی به نمایشگاه خواهد داد.

روابط عمومی نمایشگاه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *